مدیریت داده چیست


مدیریت داده در اینجا بیشتر بخوانید چیست
تعریف:
مدیریت داده ها مجموعه کاملی از رویه هایی است که باید با استفاده از فناوری و منابع موجود ، داده های با کیفیت را توسعه داده و حفظ کند. همچنین می توان تعریف کرد که اجرای معماری تحت سیاست ها و رویه های از پیش تعیین شده برای مدیریت چرخه حیات کامل داده های یک شرکت یا سازمان است. این رشته از کلیه رشته های مربوط به منابع مدیریت داده تشکیل شده است.
در زیر مراحل یا رویه های اصلی یا رشته های مدیریت داده آورده شده است:

* سامانهی مدیریت پایگاه داده
* مدیریت پایگاه داده
* انبارداری داده ها
* مدل سازی داده ها
* تضمین کیفیت داده ها
* امنیت داده ها
* حرکت داده ها
* معماری داده ها
* تحلیل داده ها
* داده کاوی

* سیستم مدیریت پایگاه داده: یکی از نرم افزارهای رایانه ای است که از انواع مختلف و مارک های مختلف این روزها در دسترس است. این نرم افزارها به طور خاص برای مدیریت داده ها طراحی شده اند. اینها تعداد کمی از اینهاست؛ خانم اکسس ، خانم SQL ، اوراکل ، MySql و … انتخاب هر یک از این موارد به سیاست ، تخصص و مدیریت شرکت بستگی دارد.

* مدیریت پایگاه داده: مدیریت داده ها گروهی از متخصصان هستند که مسئولیت کلیه جنبه های مدیریت داده را بر عهده دارند. نقش ها و مسئولیت های این تیم به کلیه سیاست های شرکت در قبال مدیریت پایگاه داده بستگی دارد. آنها سیستم ها را با استفاده از پروتکل های نرم افزار و رویه ها پیاده سازی می کنند تا خصوصیات زیر را حفظ کنند:
آ. پایگاه داده توسعه و آزمایش ،
ب امنیت پایگاه داده ،
ج پشتیبان گیری از پایگاه داده ،
د یکپارچگی پایگاه داده ، و نرم افزار آن ،
ه عملکرد پایگاه داده ،
f اطمینان از حداکثر در دسترس بودن پایگاه داده

ذخیره سازی داده ها انبار کردن داده ها ، به عبارت دیگر سیستم سازماندهی داده های تاریخی ، قابلیت ذخیره سازی آنها و غیره است. در واقع این سیستم حاوی ماده اولیه برای مدیریت سیستم های پشتیبانی پرس و جو است. این ماده اولیه به گونه ای است که تحلیلگران می توانند هر نوع داده تاریخی را به هر شکلی مانند روندها ، داده های دارای مهر زمان ، پرس و جوهای پیچیده و تجزیه و تحلیل بازیابی کنند. این گزارش ها برای هر شرکت برای بررسی سرمایه گذاری های خود یا روند کسب و کار که به نوبه خود برای برنامه ریزی های آینده مورد استفاده قرار می گیرد ، ضروری است.
انبار داده بر اساس اصطلاحات زیر است:
آ. پایگاه داده ها به گونه ای سازمان یافته اند که تمام عناصر داده مربوط به همان رویدادها با هم مرتبط شوند ،
ب تمام تغییرات در پایگاه داده برای گزارش های بعدی ثبت شده است ،
ج هرگونه داده در پایگاه داده حذف یا بیش از حد نوشته نشده است ، داده ها ایستا هستند ، فقط قابل خواندن هستند ،
د داده ها سازگار بوده و شامل کلیه اطلاعات سازمانی است.

* مدل سازی داده ها مدل سازی داده ها فرآیند ایجاد یک مدل داده با استفاده از تئوری مدل و ایجاد نمونه مدل داده است. مدل سازی داده ها در واقع ، تعریف ، ساختار و سازماندهی داده ها با استفاده از پروتکل از پیش تعریف شده است. سپس ساختارهای پایان نامه ها در سیستم مدیریت داده پیاده سازی می شوند. علاوه بر این ، محدودیت خاصی را در پایگاه داده با ساختار ایجاد می کند.

* تضمین کیفیت داده ها تضمین کیفیت داده ها روشی است که در سیستم های مدیریت داده برای رفع ناهنجاری ها و ناهماهنگی ها در پایگاه داده اجرا می شود. این کار همچنین باعث پاکسازی پایگاه های داده برای بهبود کیفیت پایگاه های داده می شود.

* Data SecurityIt نیز به عنوان محافظت از داده نامیده می شود ، این یک سیستم یا پروتکل است که با آن در سیستم اجرا می شود تا اطمینان حاصل شود که پایگاه داده ها کاملاً ایمن هستند و هیچ کس نمی تواند با کنترل دسترسی فاسد شود. از طرف دیگر ، امنیت داده ها همچنین از حریم خصوصی و محافظت از اطلاعات شخصی برخوردار است. بسیاری از شرکت ها و دولت های جهان قانونی را برای محافظت از داده های شخصی ایجاد کرده اند.

* حرکت داده ها این اصطلاحی است که به طور گسترده به انبارداری داده ها ETL (استخراج ، تبدیل و بارگذاری) مربوط می شود. ETL در انبار کردن داده ها نقش دارد و از آنجا که روش بارگیری داده ها در انبار است بسیار مهم است.

* Architectures Data این مهمترین قسمت سیستم مدیریت داده است. این روش برنامه ریزی و تعریف کشورهای هدف داده ها است. این است که با درک وضعیت هدف ، توصیف می شود که چگونه داده ها در هر سیستم داده پردازش ، ذخیره و استفاده می شوند. این معیار برای پردازش عملیات ایجاد می کند تا امکان طراحی جریان داده ها و کنترل جریان داده ها در هر سیستم داده شده وجود داشته باشد.
اساساً ، معماری داده وظیفه تعریف حالتهای هدف و ترازبندی در طول توسعه اولیه را دارد و سپس با پیگیریهای جزئی حفظ می شود. در حین تعریف حالت ها ، معماری داده ها به زیر سطح و جزئی جزئی تقسیم می شوند و سپس به شکل دلخواه در می آیند. این سطوح را می توان تحت سه فرایند معماری داده سنتی ایجاد کرد:
آ. مفهومی ، که نمایندگی تمام نهادهای تجاری است
ب منطقی به معنای ارتباط این نهادهای تجاری است.
ج فیزیکی ، تحقق سازوکار داده برای عملکرد خاص پایگاه داده است.
از گفته های بالا ، می توانیم تعریف کنیم که معماری داده شامل تجزیه و تحلیل کامل رابطه بین توابع ، انواع داده ها و فناوری است.

* تجزیه و تحلیل داده ها تجزیه و تحلیل داده ها مجموعه ای از روش ها است که برای استخراج اطلاعات مورد نیاز و تولید گزارش نتیجه گیری استفاده می شود. بسته به نوع داده و پرس و جو ، این ممکن است شامل استفاده از روش های آماری ، روند ، انتخاب یا دور انداختن زیر مجموعه خاصی از داده ها بر اساس معیارهای خاص باشد. در واقع ، تجزیه و تحلیل داده ها تأیید یا عدم تأیید یک مدل داده موجود یا استخراج پارامترهای لازم برای دستیابی به مدل نظری بیش از واقعی است.

* داده کاوی داده کاوی روشی است برای استخراج پارامترهای ناشناخته اما مفید داده ها. همچنین می توان تعریف کرد که این یک سری روش ها برای استخراج اطلاعات مفید و مورد نظر از پایگاه های داده بزرگ است. داده کاوی اصلی است که مرتب سازی مقدار زیادی را از طریق مقدار زیادی داده انجام می دهد و اطلاعات مربوطه و مورد اینجا نیاز را برای اهداف خاص انتخاب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.