تاریخ بازاریابی ، قسمت دوم


تاریخ بازاریابی ، قسمت دوم
هفته گذشته من بازخوانی تاریخ بازاریابی را آغاز کردم ، که در واقع از آینده الهام گرفته بود-یعنی ، نظراتی که درباره نوشتار خود در مورد کنفرانس خرد آینده بازاریابی دریافت کردم که در آن کارشناسان بازاریابی مانند گای کاوازاکی ، اسکات مونتی ، و فرانک گروبر آنچه را که انتظار دارند آینده بازاریابی به ارمغان خواهد آورد به اشتراک گذاشت.
منبع تجزیه و تحلیل من از تاریخ بازاریابی یک Google Labs N-gram Viewer است که فراوانی بازاریابی در کتابهای انگلیسی بین 1800-2000 را نشان می دهد. آخرین پست من در اوایل دهه 90 هنگامی که متون مورد مطالعه و اصول اصلی مانند 22 قانون تغییر ناپذیر بازاریابی و مدیریت ارزش ویژه نام تجاری منتشر شد ، متوقف شد.
اکنون به گذشته نزدیک:
با شروع هزاره ، کتابهای مربوط به بازاریابی بیشتر یک تدبیر فلسفی و الهام گرفته از ایده را در پیش گرفتند.
اجازه بازاریابی ست گادین: تبدیل غریبه ها به دوستان و دوستان به مشتریان ، که در سال 1999 منتشر شد ، مثال خوبی است. در آن ، گودین “بازاریابی وقفه” را با یک ایده جدید ، “بازاریابی مجوز” مقایسه می کند. یعنی اگر می خواهید توجه دیگران را جلب کنید ، ابتدا باید با نوعی طعمه اجازه او را بگیرید.
فکرش را بکنید ، گلچین کتابهایی که گودین در یک کلیپ سالانه در دهه گذشته منتشر کرد ، خلاصه خوبی از بازاریابی است:

* آزادسازی Ideavirus (2001) خوانندگان را به چالش کشید که “بازاریابی از افراد AT را متوقف کنید! با کمک به مشتریان برای بازاریابی برای شما ، ایده های خود را به اپیدمی تبدیل کنید. ”
* The Big Red Fez: چگونه می توان هر وب سایت را بهتر کرد (2002) یک راهنمای کاربردی برای جذابیت بیشتر وب سایت ها برای مرورگرها ارائه داد.
* بقا کافی نیست: چرا شرکت های هوشمند نگرانی را رها کرده و تغییرات را پذیرفته اند (2002) خوانندگان را تشویق کرد تا به شرکت های خود “بزرگنمایی” را آموزش دهند – یعنی بدون درد تغییر را بپذیرند.
* گاو ارغوانی: با برجسته شدن کسب و کار خود را متحول کنید (2003) پیشنهاد کرد که بازاریابان باید در وهله اول محصولات و خدماتی را ایجاد کنند که ارزش بازاریابی را داشته باشند.
* جایزه رایگان درون!
* همه بازاریابان دروغگو هستند: قدرت بیان داستانهای معتبر در جهانی با اعتماد کم (2005) تصریح کرد که بازاریابان بزرگ در مورد ویژگیها یا حتی مزایا صحبت نمی کنند. در عوض ، آنها داستانی می گویند.
* Small Is New New و 193 تصرف ، اجاره و ایده های تجاری قابل توجه دیگر (2006) شامل ایده هایی مانند “اولین کلید موفقیت در بازاریابی این است که چیزی قابل توجه تولید کنید و اجازه دهید رشد کند”.
* The Dip: یک کتاب کوچک که به شما می گوید چه زمانی باید ترک کنید (و چه موقع باید بچسبید) (2007) درباره “فرو رفتن” بود – “فاصله بیشتر بخوانید طولانی بین شروع و تسلط” که در آن کسانی که تصمیم ندارند یا خود را در حال سوختن می دانند به
* Meatball Sundae: آیا بازاریابی شما همگام نیست؟ (2008) توضیح داد که بازاریابی جدید با هر جنبه ای از تعامل با مشتریان – از جمله خدمات به مشتری و خود محصول – به عنوان فرصتی برای رشد سازمان برخورد می کند.
* قبیله ها: ما به شما نیاز داریم تا ما را رهبری کنید (2008) این ایده را مطرح کرد که تغییرات پایدار و اساسی را می توان به بهترین شکل توسط یک قبیله ایجاد کرد: گروهی از مردم که به یکدیگر متصل هستند ، به یک رهبر و به یک ایده.
* لینچ پین: مطالب بیشتر آیا شما ضروری هستید؟ (2010) خوانندگان را تشویق کرد افرادی باشند که اختراع می کنند ، رهبری می کنند (صرف نظر از عنوان) ، دیگران را به هم متصل می کنند ، اتفاقات را به وجود می آورند و نظم را از هرج و مرج ایجاد می کنند.
* و سرانجام انتشار آینده گودین Poke the Box (2011) قرار است یک اقدام برای ابتکار عمل باشد. من قصد ندارم موارد فوق نشان دهد که تنها کتابهای معنی دار گذشته اخیر توسط Godin نوشته شده اند ، و نه اینکه او برای همه صحبت می کند ، می نویسد – اما من فکر می کنم این مجموعه بازاریابی تاریخ اخیر را نشان می دهد – همه چیز مربوط به موارد جدید است: روشهای جدید تعامل با مشتریان/مردم به طور کلی ، ابزارهای جدید ، و رویکردهای جدید برای تفکر و انجام کسب و کار.
تاریخچه مشاهدات بازاریابی
این تحلیل تاریخ بازاریابی چندین نکته را برای من مطرح می کند:
خیلی چیزها تغییر کرده است ، اما بعضی چیزها هرگز تغییر نمی کنند. ما همچنان با نحوه تعریف بازاریابی و نحوه انجام آن مبارزه می کنیم.
مسیر بازاریابی نشان دهنده روندهای گسترده تر تجاری ، اقتصادی و فرهنگی است. در آغاز قرن گذشته ، تغییر به عصر صنعتی چالش های جدیدی را در تجارت ایجاد کرد که بازاریابی برای آنها کاربرد داشت. در آغاز این قرن ، نوآوری ، روابط و ارزشها تقریباً برای همه سازمانها به عنوان موضوعات اصلی مطرح شده است – و بازاریابی برای حل این مسائل تکامل یافته است.
بازاریابی یک موضوع رایج است. هنگامی که به عنوان یک مفهوم در کتاب ها ظاهر شد ، در سطوح قابل مقایسه با خدا ذکر شد:
پست های مرتبط:

* سابقه بازاریابی ، قسمت اول
* آینده بازاریابی
* بینش و صدا از seth godin برای اعلان های Insider ثبت نام کنید! با آنچه می خواهید بدانید به روز باشید. برای اعلان های فشار مشترک شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.