اقتصاد دایره ای &#x27؛ می تواند یک انقلاب باشد


اقتصاد دایره ای ‘؛ می تواند یک انقلاب باشد
آیا سود ناخالص یک شرکت را 50 درصد افزایش می دهید و 90 درصد مصالح را کاهش می دهید ، همه اینها با بازیابی و بازسازی قطعات مورد استفاده است؟
چطور می توان با تغییر مدیریت مواد در تولید ، قفل 1 میلیارد دلار ارزش قبلی را هدر داد؟ یا استفاده از منابع بیوماس استفاده نشده از یک کشور برای ورود به بازار 80 میلیارد دلاری مواد شیمیایی و انرژی پیشرفته؟
انتقال به اقتصاد دایره ای می تواند بزرگترین فرصت برای بهبود نحوه سازماندهی تولید و مصرف در اقتصاد جهانی از آغاز انقلاب صنعتی 250 سال پیش باشد.
بر اساس تحقیقات Accenture Strategy ، اقتصاد دایره ای با استفاده از مدل های تجاری جدید ، فناوری ها و قابلیت ها ، تا سال 2030 4.5 تریلیون دلار ارزش خواهد داشت. مهم این است که ما همچنان به ایجاد محیطی برای حمایت و تشویق این نوع نوآوری و اتخاذ مدل های اقتصاد دایره ای ادامه دهیم.
در حال حاضر تلاش هایی در حال انجام است. به عنوان مثال ، The Circulars ، ابتکاری از رهبران جوان جهانی مجمع جهانی اقتصاد ، با هدف به رسمیت شناختن شرکت هایی که در حال حاضر از اقتصاد دایره ای استقبال می کنند.
چرا وقتی صحبت از اقتصاد دایره ای می شود ، شرکت ها به تشویق نیاز دارند؟ زیرا ممکن است فرصت روشن باشد ، اما ایجاد تغییر به این سادگی نیست. اکثر شرکتها به سادگی برای استفاده از فرصتهای ارائه شده ساخته نشده اند. عملیات بر اساس یک مدل خطی “بگیر ، بساز ، هدر بده” به جای یک مدور ، “بگیر ، بساز ، بگیر ، بساز” است.
این تحقیق پنج مدل تجاری اصلی را که موفقیت آمیز و مقیاس پذیر بوده اند شناسایی می کند:
1) زنجیره تامین دایره ای وقتی یک شرکت به منابع کمیاب یا مخرب محیط زیست نیاز دارد ، می تواند هزینه بیشتری بپردازد یا منابع جایگزین پیدا کند. زنجیره تامین دایره ای ، مواد کاملاً تجدید پذیر ، قابل بازیافت یا تجزیه زیستی را معرفی می کند که می توانند در چرخه های زندگی متوالی برای کاهش هزینه ها و افزایش پیش بینی و کنترل مورد استفاده قرار گیرند.
یک مثال: CRAiLAR Technologies ، شرکتی که منابع زیست توده تجدیدپذیر را با استفاده از کتان و کنف تولید می کند تا الیافی به اندازه پنبه بدون تاثیر زیست محیطی ایجاد کند.
ژاکوب رودریگز ، 8 ساله ، در کارخانه بازیافت آب Edward C. Little در ال سگوندو ، کالیفرنیا ، فاضلاب بازیافتی می نوشد. Thomson Reuters 2.) بازیابی و بازیافت مدل بازیابی و بازیافت سیستم های تولید و مصرف را ایجاد می کند که در آن هر چیزی که قبلاً زباله تلقی می شد برای مصارف دیگر احیا می شود. شرکتها یا محصولات پایان عمر خود را برای بازیابی و استفاده مجدد از مواد ، انرژی و اجزای ارزشمند بازیابی می کنند و یا پسماندها و محصولات جانبی حاصل از یک فرآیند تولید را پس می گیرند.
3.) افزایش عمر محصول مصرف کنندگان محصولاتی را که دیگر ارزششان را ندارند دور می ریزند – زیرا محصولات خراب شده اند ، از مد افتاده اند یا دیگر مورد نیاز نیستند. اما بسیاری از این محصولات هنوز ارزش قابل توجهی دارند و مدل افزایش عمر محصول به دنبال بازپس گیری آن است. با حفظ و بهبود محصولات از طریق تعمیرات ، ارتقاء ، تولید مجدد یا بازاریابی مجدد ، شرکت ها می توانند تا آنجا که ممکن است آنها را از نظر اقتصادی مفید نگه دارند. این بدان معناست که از فروش فقط چیزها به زنده نگه داشتن و مرتبط نگه داشتن آنها تغییر دهید. همچنین به معنای انتقال مشتریان از معاملات به روابط ، متناسب سازی ارتقاء و تغییرات بر اساس نیازهای خاص است. مثال: Dell Inc.Computers از طریق بازسازی ، تجهیزات قدیمی را پس می گیرد و در صورت امکان واحدها را می فروشد.
برآورد می شود که مدل پلت فرم اشتراک گذاری 17 میلیارد دلار شرکت ایجاد کرده است و با کمک اشکال جدید فناوری دیجیتال ، روابط و فرصت های تجاری جدیدی را برای مصرف کنندگان ، شرکت ها و کارآفرینان خرد ایجاد می کند که اجاره ، اشتراک گذاری ، مبادله یا وام خود را انجام می دهند. کالاهای بیکار منابع کمتری صرف ساخت محصولاتی می شود که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند و مصرف کنندگان راهی جدید برای ایجاد و پس انداز پول دارند. به عنوان مثال می توان به Uber ، Airbnb و Lyft ، در زمینه های رو به رشد اشاره کرد.
موفقیت اوبر در ایجاد اختلال در بازار اشتراک گذاری سواری با عواقبی همراه بوده است. Uber اعتراض رانندگان تاکسی ، به ویژه در فرانسه را به همراه داشته است ، همانطور که در اینجا نشان داده شده است. Thomson Reuters 5.) محصول به عنوان خدمات اگر تولیدکنندگان و خرده فروشان کل هزینه مالکیت را متحمل شوند؟ بسیاری فوراً تمرکز خود را از حجم فروش به طول عمر ، قابلیت اطمینان و قابلیت استفاده مجدد تغییر می دهند. وقتی مصرف کنندگان اجناس را برای محصول از طریق محصول به عنوان یک مدل خدمات پرداخت می کنند ، مدل کسب و کار به طور اساسی تغییر می کند. عملکرد بر حجم ، دوام بالای یکبار مصرف غلبه می کند و شرکت ها فرصتی برای ایجاد روابط جدید با مصرف کنندگان دارند. فیلیپس از “روشنایی به عنوان یک سرویس” برای شارژ خروجی به جای فروش واحد استفاده می کند.
اتخاذ این پنج مدل تجاری مدور در دهه گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است ، حتی اگر ما هنوز در دامنه کوه تغییر قرار داریم. ما باید به حرکت در این تغییر ادامه دهیم. فرصتهایی که این اصول گردشی ارائه می دهند بسیار زیاد است که نمی توان آنها را نادیده گرفت و منافع اقتصادی آن را بسیار زیاد برای انکار آن.
همه نظرات بیان شده نظر نویسنده است. وبلاگ مجمع جهانی اقتصاد یک پلتفرم مستقل و بی طرف است که به ایجاد بحث در مورد موضوعات کلیدی که برنامه های جهانی ، منطقه ای و صنعتی را شکل می دهد اختصاص یافته است.
برای اعلان های Insider ثبت نام کنید! با آنچه می خواهید بدانید به روز باشید. برای اعلان های فشار مشترک شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *