‘؛ روز بعد از فردا ‘؛ فیلم یک روند واقعی و نگران کننده را پیش بینی کرد_سیستم گردش خون اقیانوس اطلس ضعیف می شود
در فیلم 2004 “فردای فردا” در سال 2004 ، یک اقلیم شناس با بازی دنیس کوئید در مورد تغییر سریع آب و هوا به رهبران جهان هشدار می دهد.
عامل اصلی سیستم جاری اقیانوسی به نام گردش وارونگی نصف النهار آتلانتیک (AMOC) است که آب گرم را از مناطق استوایی استوایی به اروپا و شمال اقیانوس اطلس منتقل می کند. این هجوم آب گرم به آب و هوای معتدل و معتدل اروپای غربی کمک می کند.
در فیلم ، AMOC کاملاً متوقف می شود و باعث می شود عصر یخبندان تقریباً یک شبه شروع شود. در حالی که سرعت و شدت آن ضربه سرد در فیلم بسیار زیاد است ، AMOC بسیار واقعی است و تحقیقات نشان می دهد که کند شدن گردش آن به احتمال زیاد نتیجه تغییرات آب و هوایی است.
در مقاله ای که هفته گذشته منتشر شد ، نیکلاس بوئرز ، دانشمند آب و هوا به این نتیجه رسید که AMOC به نقطه اوج نزدیک می شود. او به اینسایدر گفت اگر آب کافی تازه از ذوب یخ های قطبی وارد اقیانوس شود ، سیستم فعلی “تضعیف ناگهانی” را تجربه کرده و بی ثبات می شود.
گزارش جدید آب و هوا از سوی هیئت بین دولتی تغییر آب و هوا (IPCC) سازمان ملل متحد به طور مشابه نشان می دهد که AMOC به احتمال زیاد تا پایان قرن ضعیف خواهد شد.
به گفته بوئرس ، پژوهشگر موسسه تحقیقات آب و هوایی پوتسدام در آلمان ، این تضعیف باعث کاهش دما در اروپا می شود و “اثر خنک کننده هرچه به سمت شمال بروید قوی تر می شود”.
در ساحل شرقی ایالات متحده ، سطح آب دریا افزایش می یابد. بخش هایی از مرکز و غرب آفریقا با شرایط خشکسالی مداوم روبرو خواهند شد ، زیرا این مناطق از گردش AMOC نیز سود می برند.
یک سوئیچ روشن/خاموش برای جریانهای اقیانوس اطلس The Atlantic Meridional Overturn Circulation آب گرم را از مناطق استوایی به آتلانتیک شمالی (با رنگ قرمز) منتقل می کند ، جایی که آب سرد می شود و قبل از بازگشت به جنوب (با رنگ آبی) فرو می رود. NASA/JPL هنگامی که AMOC به سرعت جریان می یابد ، اروپای غربی دارای آب و هوای مرطوب و گرم است. دانشمندان این سیستم را به یک تسمه نقاله تشبیه کرده اند: هنگامی که آب گرم به منطقه اطراف بریتانیا رسید ، سرد می شود و در کف دریاهای لابرادور و شمال اروپا فرو می رود. سپس آن آب سرد یک دور پیچ می زند و در امتداد کف اقیانوس ، تا اقیانوس جنوبی قطب جنوب ، مار می زند.
اما اگر این گردش آرام و ضعیف باشد ، آب گرم گرمسیری به سمت بالا حرکت نمی کند و شمال اقیانوس اطلس سرد می شود.
سرعت AMOC با تعادل ظریف نمک و آب شیرین تعیین می شود. آب شور متراکم است ، بنابراین به راحتی فرو می رود. اما با ذوب شدن یخ و یخچال های طبیعی گرینلند ، آب شیرین بیشتری به آب سطحی نمک AMOC می پیوندد و باعث می شود آن سبک تر و کمتر احتمال غرق شدن داشته باشد. این جریان گردش خون را مسدود می کند.
تحقیقات قبلی نشان می دهد که تغییر در قدرت گردش آب در اقیانوس اطلس واقعاً قبل از تغییرات ناگهانی آب و هوا است. با بررسی هسته های یخی مربوط به آخرین عصر یخبندان زمین ، دانشمندان دریافتند که AMOC بین دو حالت متناوب است – حالت “روشن” قوی ، جایی که سیستم فعلی به سرعت کار می کند و حالت “خاموش” ضعیف که گردش آن کند می شود.
فرانچسکو موسچیتیلو ، جغرافیدان متخصص در زمینه دیرینه شناسی در دانشگاه کمبریج به اینسایدر گفت: “تعطیلی AMOC ساده ترین و کارآمدترین راه برای بر هم زدن سیستم آب و هوایی است” ، و می افزاید: “95 time مواقع وقتی از تغییرات سریع آب و هوا صحبت می کنیم. ، با AMOC مرتبط است. ”
باوئر گفت ، با این حال ، هرگونه سرمایش مربوط به AMOC شبیه “فردای فردا” نخواهد بود – “چند دهه طول می کشد” و آمریکای شمالی “آنطور که فیلم نشان می دهد سرد نخواهد شد.”
حداقل چند صد سال طول می کشد تا AMOC بتواند یک کوه یخ کوچک را که در جنوب گرینلند ذوب می شود دوباره تقویت کند. تصاویر آموزشی/گروه تصاویر جهانی از طریق گتی ایماژ در گذشته ، وقتی AMOC به نقطه اوج رسید ، انتقال از حالت قوی به ضعیف چند دهه به طول انجامید. اما زمان زیادی طول می کشد تا سیستم به عقب برگردد.
او گفت: “معمولاً چند صد تا چند هزار سال طول کشید تا AMOC به حالت قوی برگردد ،” و افزود: “اگر AMOC در آینده ای به حالت ضعیف سقوط کند ، در واقع بازگرداندن آن به حالت قوی بسیار سخت است. ”
بر اساس گزارش IPCC ، احتمال دارد که AMOC سقوط ناگهانی را تا سال 2100 تجربه کند. نویسندگان گزارش می گویند که این فروپاشی می تواند توسط یخ ذوب شده اضافی اضافی از ورقه یخ گرینلند ، که با سرعت بی سابقه ای در حال ذوب شدن است ، ایجاد شود. به یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که لایه یخ شش برابر سریعتر از 40 سال پیش در حال ذوب شدن است.
اقیانوس اطلس. گتی/MKnighton/ابوظبی Ocean Racing بعید است ، با این حال ، ورق یخ گرینلند به اندازه کافی سریع ذوب شود تا AMOC را کاملاً متوقف کند.
موسکیتیلو قبلاً به اینسایدر گفته بود ، توقف کامل مانند آنچه در “فردای فردا” به تصویر کشیده شده است ، اتفاق می افتد.
با این وجود ، برخی از مطالعات نشان می دهد که AMOC در گذشته به طور کامل متوقف شده است.
موسکیتیلو گفت: “این تحریفات عمده AMOC منجر به سردترین رویدادهایی شد که تاکنون ثبت شده است.”
در این موارد ، حوادث سرد ممکن است تا 1000 سال طول بکشد. بوئر گفت ، اگر AMOC دوباره به طور کامل تعطیل شود ، تنها راه برای لغو آن این است که “روند دمای جهانی را معکوس کرده و به شرایط قبل از صنعت برگردیم”.
برای اعلان های Insider ثبت نام کنید! با آنچه می خواهید بدانید به روز باشید. برای اعلان های فشار مشترک شوید&#x27؛ روز بعد از فردا &#x27؛ فیلم یک روند واقعی و نگران کننده را پیش بینی کرد_سیستم گردش خون اقیانوس اطلس ضعیف می شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *